Nauka holenderskiego

Nauka holenderskiego – początek nauki

Nauka holenderskiego początek…

www.holenderskiodpodstaw.pl

Czytasz ten tekst, ponieważ właśnie nadszedł ten moment, w którym zaczynasz się bardzo poważnie zastanawiać nad nauka języka niderlandzkiego. Czy to ten moment by zacząć naukę? Jaki mam powód by się uczyć? Odpowiadam: Każdy moment i powód jest dobry by zacząć naukę. Nawet dziś.

Nie ważne czy mieszkasz w Holandii lub Belgii czy właśnie przyjechałeś. Liczy się, że chcesz i masz cel. To są rzeczy, które będą Cię motywowały do nauki i sprawią, że gdy przyjdzie kryzys pociągną Cię jak koń do przodu.

Jaki jest mój powód nauki?

Każdy ma swój. Niektórzy myślą o zmianie pracy na lepszą lub o integracji z Holendrami. Inni o prostej komunikacji i by rozumieć co się do nich mówi i odpowiadać na proste pytania. Powodów jest wiele więc i ty musisz znaleźć swój. Jak go zatem znaleźć? Rozejrzyj się dookoła siebie i na pewno je znajdziesz.

Jaki jest mój cel?

Mam już powód to teraz muszę mieć cel. Cel jest prosty. Cel to wszystko czego nie widzimy, a chcemy mieć. Cel nadaje sens, więc musimy go zobaczyć. Jak go znaleźć? Usiądź wygodnie i pomyśl jakby to było gdybyś za dwa lata mówił w języku niderlandzkim tak jak chcesz. Rozmawiałbyś z każdym i miał wiele do powiedzenia. Czyli już teraz widzisz swój poziom za dwa lata. To co zrobisz z tym poziomem to twój cel. Pamiętaj, że każdy cel ma swój określony czas. Jeśli chcesz pójść na studia w Holandii lub Belgii i musisz nauczyć się języka na takim właśnie poziomie to twój cel będzie miał więcej niż dwa lata. Natomiast jeśli chcesz się porozumiewać w tym języku na poziomie komunikatywnym to musisz liczyć około półtorej roku ciągłej nauki. Tutaj uwaga: Mówiąc nauki nie mam myśli nauce w domu lub w szkole. Szkoła kończy się po około siedmiu miesiącach i zaczyna się prawdziwa nauka. To tak trochę jak zawody, do których się przygotowujesz siedem miesięcy, stajesz na starcie i zaczynasz biec…. I biegniesz czasami się przewrócisz czasami się z siebie zaśmiejesz, ale ciągle biegniesz, bo przecież chcesz biec prawda? Nie po to trenowałeś (uczyłeś się siedem miesięcy) by teraz się poddać lub upaść. A nawet jeśli upadniesz to wstaniesz bo jesteś dobrze przygotowany. Teraz odpowiedz sobie sam na pytanie: Czytasz dalej czy idziesz robić coś innego?

Jak długo?

Mam już powód i cel więc teraz muszę mieć czas. Czas to okres czasu w jakim chcę osiągnąć swój cel. Pamiętaj, jeśli chcesz poznać całą gramatykę języka niderlandzkiego potrzebujesz około siedmiu miesięcy.

Czyli musisz znać cel i dopasować do niego czas.

– Niderlandzki gramatyka na poziomie podstawowym dwa miesiące.

– Niderlandzki gramatyka czasu teraźniejszego i przyszłego trzy miesiące.

– Niderlandzki gramatyka czasu przeszłego dwa miesiące.

To twój czas na gramatykę języka niderlandzkiego. Do gramatyki musisz teraz dodać czas na trening. I tu sam wybierasz sobie czas treningu. Przykład tworzenia celu i jego czasu.

Powód: Brakuje mi komunikacji. Chce zacząć mówić w języku niderlandzkim.

Cel: Chce rozmawiać w pracy i w sklepie z Holendrami na poziomie podstawowym

Czas: Dwa miesiące gramatyka + dwa lub trzy miesiące trening. Czyli Twój czas to 5/6 miesięcy.

Jak sprawdzę, czy się udało? Naturalnie najlepsza forma sprawdzenie będzie opinia ludzi, którzy znają już ten język. Zapytaj, jeśli to możliwe miłe osoby w twoim otoczeniu. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem nauki ich poinformować, że zaczynasz się uczyć i że jak zrobisz jakiś błąd w wymowie to niech Cię poprawiają. Nie bądź dla siebie zbyt surowy w ocenie swoich możliwości. Czasami trzeba się umieć z siebie śmiać. I na pewno się nie poddawać!

Materiały do nauki?

Co już wiesz? Znasz swój powód nauki, masz cel i znasz czas jego realizacji. Czyli to co najważniejsze już posiadasz. To są rzeczy które będą Cię ciągnąc jak koń, kiedy Ci się nie będzie chciało lub będziesz mieć słabsze dni. Wiec teraz najważniejsze pytania. Jak i gdzie się uczyć by się nauczyć języka holenderskiego? I czy to w ogóle możliwe by się nauczyć tego języka? Pytania znane wielu, wielu próbowało na nie odpowiedzieć i wielu stawiało im czoła.

Czy to możliwe by nauczyć się tego języka?

To pytanie często zadają ludzie, którzy są już po wielu kursach i nie wielu godzinach nauki. (O tym później) Więc czy jest to możliwe by nauczyć się tego języka? TAK to jest możliwe jestem tego przykładem.

To teraz, gdzie i jak się uczyć?

Ucz się na podstawie mojej nauki. Nauka języka holenderskiego to nauka oparta na schematach gramatycznych, które sam stworzyłem i dopasowałem do języka niderlandzkiego. Stworzyłem zdania gramatyczne, gdzie wystarczy wstawić tylko słowa by zacząć mówić. Czy to działa? Tak to działa! Zasada nauki jest prosta ucz się słów i poznawaj schematy. Trenuj i się nie poddawaj. Resztę zostaw mi. Stworzyłem trzy książki na różnych poziomach mowy i do wszystkich książek kursy online, gdzie tłumacze wszystkie zagadnienia z książki.  Na lekcjach uczę Cię wymowy słówek i naturalnie zastosowania schematów. Do książek stworzyłem ćwiczenia i pliki mp3 do słuchania. Książki i kursy wideo online dostępne są w Polsce, Holandii i Belgii za pośrednictwem mojej strony www.niderlandzkiwpraktyce.pl

Dlaczego mam wybrać twój program nauki? Czym się różni od innych?

Mój program nauki został stworzony dla Ciebie. Posiada wszystko co jest potrzebne by w szybki i prosty sposób zacząć mówić w języku niderlandzkim. To nie jakaś książka lub jakiś kurs online to system nauki. Stworzony by KROK po KROKU otwierać kolejne drzwi z napisem „To mój kolejny cel”

Czy mi się uda?

Zrobiłem wszystko by Ci się udało. Teraz czas na ciebie.

Kiedy mam zacząć?

Teraz! Musi się udać. Jesteś na to gotowa/wy.

Ucz się dialogów w domu i bądź zawsze przygotowany na nowe sytuacje

Pamiętaj, że nauka holenderskiego to powtarzanie i poprawianie błędów jak i również przygotowywanie się do następnej rozmowy. Bardzo ważne jest by każdy nie udany dialog powtórzyć na spokojnie w domu jeszcze raz. Dopasuj sobie słowa i poćwicz, a następnym razem Ci się uda. Ale uda się wtedy jak się dobrze do tego przygotujesz. Co to znaczy? Przykład. Chciałeś coś powiedzieć ale Ci nie wyszło. Naturalnie czujesz się z tym źle. Nie oznacza to ze masz się już wcale nie odzywać tylko oznacza to, że masz wrócić do domu i to naprawić. Czyli: Zapisałeś lub przypominasz sobie dialog z daną osobą. (Nie musi być słowo w słowo – wystarczy kontekst) Powoli analizujesz sobie to w głowie jeszcze raz. Wyobrażasz sobie tą samą sytuacje i próbujesz mówić. Pamiętaj mów głośno.

Zasada: Im głośniej mówisz tym lęk mniejszy w realnej sytuacji. To wie każdy, a i tak każdy mówi cicho. Wiec dialogi wymawiaj głośno, a niczego się nie przestraszysz. Naturalnie następnego dnia lub przy nadążającej się okazji spróbuj jeszcze raz. Możesz przeprowadzić rozmowę z inną osobą na ten sam temat lub z tą samą osobą z która miałeś problem za pierwszym razem. Jeśli Ci się nie uda za drugim razem. Zmień osobę z którą rozmawiasz.

Zachowanie podczas rozmowy

Postaraj się nie stresować zachowując spokój. Jest to łatwe do powiedzenia lecz jak w takiej chwili zachować spokój? Musisz trenować. Trenuj dialogi w domu. Wymyślaj sobie dialogi i je trenuj dopasowując słowa i odpowiadając na pytania. Jest to dobry trening przygotowujący na realne sytuacje. Przykład. Idę jutro do lekarza. Wiem o co zapyta lecz czy wiem co mam odpowiedzieć? Usiądź i pomyśl nad odpowiedziami. Opisz sobie w domu co Ci dolega byś nie miał problemu z opowiedzeniem tego podczas wizyty.

Zachowanie na Oscara

Zanim mnie osadzisz wypróbuj sam. Wejdź na kantynę rano i powiedz dzień dobry w języku niderlandzkim w taki sposób: Wchodzisz patrzysz się na grupę holendrów siedzących przy stole i rozmawiających i mówisz donośnym głosem tak by Cię usłyszeli goedemorgen (hudemorhen) i kierujesz się do swojego stolika gdzie siedzą twoi znajomi lub idziesz po kawę. Efekt: Jeśli wykonasz to dobrze to znając tylko to słowo i żadnego więcej w języku niderlandzkim będziesz zdziwiony rezultatem.

Trzy fazy nauki języka holenderskiego

Nauka języka holenderskiego nie jest prosta lecz możliwa do nauki

Nauka mowy niderlandzkiej jest prosta. Pewnie każdy kto próbował uczyć się holenderskiego właśnie się śmieje. Wielu jest właśnie złych, a nieliczni używają słów niekonwencjonalnych ?  Nauka mowy niderlandzkiej nie jest prosta lecz możliwa do nauki. Ktoś kto zaczynał naukę od poziomu zero dobrze o tym wie. Czyli na przykład ja.

Fazy nauki języka niderlandzkiego

Nauka języków obcych dzieli się na fazy. Każda z faz potrzebuje odpowiedniego czasu do przyswojenia wiedzy, której się nauczyliśmy. Fazy są trzy i właśnie je teraz przedstawię.

Faza 1 – Nauka bez głosu

Uczymy się słówek. Choć idzie nam to dobrze to i tak boimy się wypowiedzieć jakieś słowa gdyż może przypadkiem ktoś nas poprawi, a w najgorszym przypadku się z nas zaśmieje. Nikt do nas nie mówi. Szukamy największego „drzewa” i się za nim chowamy tak by nas nikt nie widział ale tak byśmy mogli słyszeć szum liści.

Faza 2 – Rozumienie bez mowy

Mamy zakres słówek i na ich podstawie zaczynamy więcej rozumieć z kontekstu zdania. „Czy oni zaczynają do mnie mówić w języku niderlandzkim?” Tak zaczynają gdyż już potrafisz łączyć słowa z tym co widzisz. Nie potrafisz odpowiadać jeszcze pełnymi zdaniami na pytania lecz jesteś na dobrej drodze by to zrobić. Odpowiadasz jak żołnierz w wojsku: Tak (Ja) i Nie (Nee). A jak czegoś nie zrozumiałeś to kiwasz głową na tak, a później zastanawiasz się pół godziny o co mu chodziło. No bo przecież nie powiesz mu, że go nie zrozumiałeś. No co ty, przecież dobrze mi idzie… Jeszcze pomyśli, że nie mówię w języku niderlandzkim. Jest dobrze jak jest…

Faza druga to najtrudniejsza faza. Kosztuje wiele stresu i nerwów, a nie pewność zawiązana z tym co rozumie i tego czego nie rozumiem i porażkami z tym związanymi prowadzi do częstego zaprzestania nauki. Możemy poświęcać wiele czasu na naukę lecz jeśli robimy to w niewłaściwy sposób to nie da nam to wyczekiwanych efektów. Czasami wydaje nam się, że to ten moment, ze już mowie i wtedy znajdzie się ktoś kto nam udowodni, że to nie prawda – Tego pana omijamy i z nim nie rozmawiamy. A jak coś chce to mówimy „Sorry ale idę na przerwę” W końcu sprowadził nas na ziemie w tym pięknym momencie kiedy myśleliśmy, że jesteśmy blisko celu. Każdy kto zaczynał naukę i przeszedł ten moment wie o czym mówię lecz jeśli się nie poddamy i pójdziemy dalej osiągniemy sukces.

Faza 3 –  Holenderski? Geen probleem

To faza gdzie mówimy tworząc zdania. Nie mówimy perfekcyjnie lecz jesteśmy na drodze gdzie nasza znajomość językowa minęła fazę drugą i rozwija się w dobrym kierunku. Uczenie się nowych słów jest dla nas przyjemne. Ludzie dookoła zaczynają do nas mówić nie martwiąc się, że czegoś tam nie zrozumiemy. (Tu nie jest tak do końca gdyż czasami mogą nas zaskoczyć jakimś wyrazem, którego w życiu nie słyszeliśmy) Z takimi sytuacjami radzimy sobie już bez problemu odpowiadając: ”Ale o czym ty mówisz?” Używając tego zdania staramy się sprawić by ten pan pomyślał, że coś źle powiedział, a nie, że my czegoś nie zrozumieliśmy.

Faza trzecia to dopiero początek nauki nie jej koniec. Jest jeszcze wiele przed nami lecz teraz stoimy przed drzewem i grabimy liście. Jeśli jesteś na tej fazie rozwoju języka nie zatrzymuj się i idź do przodu. Zawsze znajda się ludzie, którzy będą chcieli Ci coś udowodnić lub Twój dobry dzień zamienić w zły, lecz każdy kto zaszedł tak daleko wie ile kosztuje to czasu i energii więc nie ma wiele rzeczy które potrafiły by go złamać.

Nauka holenderskiego w domu

Nie masz czasu na kurs stacjonarny i chcesz się uczyć tylko kiedy będziesz mieć na to czas?

Czytasz ten tekst, ponieważ właśnie nadszedł ten moment, w którym zaczynasz się bardzo poważnie zastanawiać nad nauka języka niderlandzkiego. Czy to ten moment by zacząć naukę? Jaki mam powód by się uczyć? Odpowiadam: Każdy moment i powód jest dobry by zacząć naukę.

Nie ważne czy mieszkasz w Holandii lub Belgii czy właśnie przyjechałeś. Liczy się, że chcesz i masz cel. To są rzeczy, które będą Cię motywowały do nauki i sprawią, że gdy przyjdzie kryzys pociągną Cię jak koń do przodu.

Jaki jest Twój powód nauki?

Każdy ma swój. Niektórzy myślą o zmianie pracy na lepszą lub o integracji z Holendrami. Inni o prostej komunikacji i by rozumieć co się do nich mówi i odpowiadać na proste pytania. Powodów jest wiele więc i ty musisz znaleźć swój. Jak go zatem znaleźć? Rozejrzyj się dookoła siebie i na pewno je znajdziesz.

Jaki jest mój cel?

Mam już powód to teraz muszę mieć cel. Cel jest prosty. Cel to wszystko czego nie widzimy, a chcemy mieć. Cel nadaje sens, więc musimy go zobaczyć. Jak go znaleźć? Usiądź wygodnie i pomyśl jakby to było gdybyś za dwa lata mówił w języku niderlandzkim tak jak chcesz. Rozmawiałbyś z każdym i miał wiele do powiedzenia. Czyli już teraz widzisz swój poziom za dwa lata. To co zrobisz z tym poziomem to twój cel. Pamiętaj, że każdy cel ma swój określony czas. Jeśli chcesz pójść na studia w Holandii lub Belgii i musisz nauczyć się języka na takim właśnie poziomie to twój cel będzie miał więcej niż 2 lata. Natomiast jeśli chcesz się porozumiewać w tym języku na poziomie komunikatywnym to musisz liczyć około półtorej roku ciągłej nauki. Tutaj uwaga: Mówiąc nauki nie mam myśli nauce w domu lub w szkole. Szkoła kończy się po około siedmiu miesiącach i zaczyna się prawdziwa nauka. To tak trochę jak zawody, do których się przygotowujesz siedem miesięcy, stajesz na starcie i zaczynasz biec…. I biegniesz czasami się przewrócisz czasami się z siebie zaśmiejesz, ale ciągle biegniesz, bo przecież chcesz biec prawda? Nie po to trenowałeś (uczyłeś się siedem miesięcy) by teraz się poddać lub upaść. A nawet jeśli upadniesz to wstaniesz bo jesteś dobrze przygotowany. Teraz odpowiedz sobie sam na pytanie: Czytasz dalej czy idziesz robić coś innego?

Jak długo?

Mam już powód i cel więc teraz muszę mieć czas. Czas to okres czasu w jakim chcę osiągnąć swój cel. Pamiętaj, jeśli chcesz poznać całą gramatykę języka niderlandzkiego potrzebujesz około siedmiu miesięcy.

Czyli musisz znać cel i dopasować do niego czas.

– Niderlandzki gramatyka na poziomie podstawowym dwa miesiące.

– Niderlandzki gramatyka czasu teraźniejszego i przyszłego trzy miesiące.

– Niderlandzki gramatyka czasu przeszłego dwa miesiące.

To twój czas na gramatykę języka niderlandzkiego. Do gramatyki musisz teraz dodać czas na trening. I tu sam wybierasz sobie czas treningu. Przykład tworzenia celu i jego czasu.

Powód: Brakuje mi komunikacji. Chce zacząć mówić w języku niderlandzkim.

Cel: Chce rozmawiać w pracy i w sklepie z Holendrami na poziomie podstawowym

Czas: Dwa miesiące gramatyka + dwa lub trzy miesiące trening. Czyli Twój czas to 5/6 miesięcy.

Jak sprawdzę, czy się udało? Naturalnie najlepsza forma sprawdzenie będzie opinia ludzi, którzy znają już ten język. Zapytaj, jeśli to możliwe miłe osoby w twoim otoczeniu. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem nauki ich poinformować, że zaczynasz się uczyć i że jak zrobisz jakiś błąd w wymowie to niech Cię poprawiają. Nie bądź dla siebie zbyt surowy w ocenie swoich możliwości. Czasami trzeba się umieć z siebie śmiać. I na pewno się nie poddawać!

Materiały do nauki?

Co już wiesz? Znasz swój powód nauki, masz cel i znasz czas jego realizacji. Czyli to co najważniejsze już posiadasz. To są rzeczy które będą Cię ciągnąc jak koń, kiedy Ci się nie będzie chciało lub będziesz mieć słabsze dni. Wiec teraz najważniejsze pytania. Jak i gdzie się uczyć by się nauczyć języka holenderskiego? I czy to w ogóle możliwe by się nauczyć tego języka? Pytania znane wielu, wielu próbowało na nie odpowiedzieć i wielu stawiało im czoła.

Czy to możliwe by nauczyć się tego języka?

Tak. Każdy może się nauczyć tego języka jak tylko będzie chciał i znajdzie na to czas.

To teraz, gdzie i jak się uczyć?

Ucz się na podstawie mojej nauki. Nauka języka holenderskiego to nauka oparta na schematach gramatycznych, które sam stworzyłem i dopasowałem do języka niderlandzkiego. Stworzyłem zdania gramatyczne, gdzie wystarczy wstawić tylko słowa by zacząć mówić. Czy to działa? Tak to działa! Zasada nauki jest prosta ucz się słów i poznawaj schematy. Trenuj i się nie poddawaj. Resztę zostaw mi. Stworzyłem trzy książki na różnych poziomach mowy i do wszystkich książek kursy online, gdzie tłumacze wszystkie zagadnienia z książki.  Na lekcjach uczę Cię wymowy słówek i naturalnie zastosowania schematów. Do książek stworzyłem ćwiczenia i pliki mp3 do słuchania. Książki i kursy wideo online dostępne są w Polsce, Holandii i Belgii za pośrednictwem mojej strony www.niderlandzkiwpraktyce.pl

Dlaczego mam wybrać twój program nauki? Czym się różni od innych?

Mój program nauki został stworzony dla Ciebie. Posiada wszystko co jest potrzebne by w szybki i prosty sposób zacząć mówić w języku niderlandzkim. To nie jakaś książka lub jakiś kurs online to system nauki. Stworzony by KROK po KROKU otwierać kolejne drzwi z napisem „To mój kolejny cel”

Czy mi się uda?

Zrobiłem wszystko by Ci się udało. Teraz czas na ciebie.

Kiedy mam zacząć?

Teraz!